Home About Communications Connect Contact Learn Visit Give Members

Who’s Who at UUCF

If you have additions or updates to this list, please contact , our Office Administrator.

Adult Spiritual Enrichment

Coordinator - Scot Hull  

AHA ("Atheist/Humanist/Agnostic") Discussion Group

Chair - Phyllis Liddell (240) 586-4554

Art Gallery Manager

Ann Andrex (240) 372-3346

Auction Fundraiser - 2016

Co-Chair - John Menke (301) 407-2224
Co-Chair - Scott Norris (301) 834-3884  

Board of Trustees

President - Steve Berté
(elected in 2016 for a first two-year term, ending June 2018)
(301) 788-4101
Vice President - Jerry Hutton
(elected in 2016 for a first two-year term, ending June 2018)
(304) 535-2519
Secretary - Donna Williamson
(elected in 2016 for a first two-year term, ending June 2018)
(301) 378-2128
Treasurer - Meg Menke
(elected in 2016 for a first two-year term, ending June 2018)
(301) 407-2224
 
Trustees-at-Large   
Geoff Coleman
(elected in 2015 for a first two-year term, ending June 2017)
(804) 296-5090
Dave Lufkin
(elected in 2015 for a first two-year term, ending June 2017)
(301) 698-0132
Bobbi Mead
(elected in 2015 for a first two-year term, ending June 2017)
(301) 788-2583
Scot Hull
(elected in 2016 for a first two-year term, ending June 2018)
(301) 717-8507
   
Asst .Treasurer (non-voting)   
Janice Schlepp
(elected in 2016 for a first two-year term, ending June 2018)
(240) 244-2271

Book Club

Fanny Johnsson (301) 694-5474

Bridge Club

Co-Chair - Nancy Lohrey (301) 606-4282
Co-Chair - Jane Ladner (301) 865-5975

Buddhist Fellowship

Chair - Nancy Hutchins (301-668-8213

Building Rental Committee

Primary Contact for rentals - Karen Reilly, Office Administrator (301) 606-4478
Co-Chair - Joan Deacon (301) 663-0276
Co-Chair - Scott Norris (301) 834-3884
Patrick O'Keefe (301) 898-2080
Karen Russell (301) 834-3884

Chalice Communities (small group ministry)

Co-Chair - Tara Scibelli (301) 213-3182
Co-Chair - Tina Whims (301) 668-8620

Circle of Life Cooperative Preschool

CLC Director - Sue Singley (301) 473-7680
Administrative Director - Lauren Thuro (301) 473-7680
Preschool Teacher - Sue Singley (301) 473-7680
Substitute Teacher -  
Parent Council Chair -  

Committee on Ministry

Joan Deacon (301) 663-0276
Rick Holt (240) 490-7368
David John (304) 728-2264
Penny McDougal (301) 223-7426
Scott Norris (301) 834-3884

Comprehensive Planning Committee

Chair - Steve Schatken (304) 876-0010

Covenant of UU Pagans (CUUPS)

Co-Chair - Irene Glasse (240) 405-6389
Co-Chair - Charles Haney (301) 508-7255

Denominational Connections Committee

Karen Reilly (Capital Clusters Council Rep) (301) 606-4478

Dismantling Racism Team

Carol Antoniewicz (301) 606-9235
Karen Reilly (301) 606-4478

Endowment Board

Bob Ladner
(elected in 2016 for a first three-year term, ending June 2019)|
 
Lynne Wolf
(elected in 2016 for a first three-year term, ending June 2019)
  
Susan Holt
(elected in 2014 for a first three-year term, ending June 2017)
  
Carole Larsen
(elected in 2014 for a first three-year term, ending June 2017)
  
Leslie Powell
(elected in 2015 for a first three-year term, ending June 2018)
  

Facilities Management Team

Manager - Rick Anderson (970) 370-8538
Stan Schlepp (301) 371-8861

Fair Trade Sales

Jane Ladner (301) 865-5975

Finance Committee

Chair - Jeff Wilson (240) 385-5503

Friendly Forum

Phyllis Liddell (240) 586-4554

Gift Card Sales

Janice Schlepp (301) 371-8861

Library

Mindy Andros (301) 401-3383

Membership Committee

Co-Chair - Ann Foard (540) 822-5412
Co-Chair - Thia Wood (203) 554-4700

Memorial Garden

Co-Chair - Bill Butler (301) 644-5922
Co-Chair - Maida Wright (301) 694-6518

Newsletter

Unison Editor - Tibby Middleton (301) 682-4862
 Assist. - Barbara Kenny

Nominating Committee (for UUCF leadership elections to be held in 2017)

Betsy Bainbridge
(elected in 2016 for a first one-year term, ending June 2017)
  
Bob Clegg
(elected in 2016 for a first one-year term, ending June 2017)
  
Phyllis Liddell
(elected in 2016 for a first one-year term, ending June 2017)
  
Carol Topchik
(elected in 2016 for a first one-year term, ending June 2017)
  
Scarlet Coleman
(elected in 2016 for a first one-year term, ending June 2017)
  

Pastoral Care Team

Geoff Coleman (804) 296-5090
Hannah Gaffigan (301) 845-0478
Julie Hanson  
Bob Clegg (301) 606-9041
Gail Padgett (301) 662-8109
Lisa Solomon (301) 655-5320
Lynne Wolf (301) 694-7177
Helen Dickison (301) 639-9049
Foods for Friends - Julie Hanson (214)683-5686

Personnel Committee

Beth Bryant (301) 639-3202
Phyllis Liddell (240) 586-4554

Religious Education Committee

Children (Infant to Age 18)   
Lora Powell-Haney, DRE (301) 473-7680

Social Action Committee (SAC)

Chair - Betsy Bainbridge (304) 885-4577

Stewardship Team

Chair - Bill Cranmer  
Mindy Andros (301) 401-3383
Jim Langley   
Dick Roblin (301) 662-8506

Visual Arts Committee

Gallery Manager - Ann Andrex (240) 372-3346
Co-Chair - Maida Wright (301) 644-5835

Webmaster

Webmaster - Rick Holt (240) 490-7368
  

Worship Associates

Bob Clegg   
Mary Fletcher   
Doug Foard   
Danielle Grace   
John Grastorf   
Carole Larsen   
Nancy Pace   
Anne Saunders   

Retired UUs Eating Out

Ladies - Nancy Lohrey (301) 606-4282
Men - Bob Ladner (301) 856-5975

Staff

Minister - Rev. Carl Gregg (443) 949-6779
Director of Religious Education - Lora Powell-Haney (301) 473-7680
Office Administrator - Karen Reilly (301) 473-7680
Music Director - Deborah Int Veldt (301) 302-7520
Choral Accompanist - Nick Int Veldt (301) 302-7520
Bookkeeper - Wendy Smith
Facilities Manager - Rick Anderson (970) 370-8538
Sunday Childcare Staff:   
Amanda Cave,Diane Creedon,Rachel McMahon, and Rebecca Remaley   

UU-United Nations Office (UU-UNO) Envoys

Monica Greene (301) 696-2236

(Note: the short link to this page is frederickuu.org/who)